PLC چیست

پی ال سی چیلر
پی ال سی چیلر

PLCچیست و چه کاربردی دارد؟؟؟

در سیستمهای اتوماسیون وظیفه اصلی كنترل بر عهده PLC است كه با گرفتن اطلاعات از طریق ترمینالهای ورودی، وضعیت ماشین را حس كرده و نسبت به آن پاسخ مناسبی برای ماشین فراهم می*كند.

امكان تعریف مدهای مختلف برای ترمینالهای ورودی/خروجی یك PLC، این امكان را فراهم كرده تا بتوان PLC را مستقیما به المانهای دیگر وصل كرد.

علاوه بر این PLC شامل یك واحد پردازشگر مركزی( CPU) نیز هست، كه برنامه كنترلی مورد نظر را اجرا میكند.

این كنترلر آنقدر قدرتمند است كه می*تواند هزارها I/O را در مدهای مختلف آنالوگ یا دیجیتال و همچنین هزارها تایمر/ كانتر را كنترل نماید.

همین امر باعث شده بتوان هر سیستمی، از سیستم كنترل ماشین*هایی با چند I/O كه كار ساده*ای مثل تكرار یك سیكل كاری كوچك انجام می*دهند گرفته تا سیستم*های بسیار پیچیده تعیین موقعیت و مكان*یابی را كنترل نمود.

این سیستم می*تواند بدون نیاز به سیم*بندی و قطعات جانبی و فقط از طریق نوشتن چند خط برنامه تا صدها تایمر را در آن واحد كنترل و استفاده نماید.

 

مزایای plc نسبت به سایر کنترل کننده ها :

PLC چیست
پی ال سی پرکاربرد ترین کنترلر مورد استفاده در صنعت میباشد که بصورت نرم افزاری از طریق کامپیوتر برنامه ریزی میشود. در حقیقت کلیه عمل کننده های مورد استفاده در صنعت مانند عمل کننده های الکتریکی، پنیوماتیکی و هیدرولیکی نیاز به کنترل دارند. امروزه در صنعت جهان بیشتر از این کنترلر برای راه اندازی اینگونه سیستمها استفاده میشود. یکی از مزایای استفاده از PLC این است که بصورت نرم افزاری برنامه ریزی میشود. بنابراین برای تغییر عملکرد دستگاه نیازی به تغییر در ساختار سخت افزاری آن نمیباشد و به راحتی میتوان با تغییر برنامه، عملکرد دستگاه را تغییر داد. یکی دیگر از مزیتهای PLC مقاوم بودن آن در برابر نویزها و استفاده از آن در محیطهایی با شرایط دمایی نامناسب میباشد. با توجه به قابلیت اطمینان بالای این دستگاه، در سیستمهای صنعتی حساس از آن استفاده میشود، زیرا از کار افتادن اینگونه سیستمها میتواند ضرارت اقتصادی زیادی را به همراه داشته باشد. یکی دیگر از مزایای آن User Friendly بودن آن است یعنی اینکه نصب و راه اندازی آن بسیار آسان میباشد. همچنین این کنترلر بدلیل اینکه بصورت ماژولار ساخته شده است، براحتی میتوان آنرا ارتقاء داد.

کاربرد plc در چیلر و سردخانه

امروزه بسیاری از تولید کنندگان سیستم های برودتی و تهویه مطبوع از سیستم  PLC در محصولات خود استفاده می کنند

پی ال سی در در چیلر چگونه کار می کند؟؟

محل نصب پی ال سی در چیلر و سردخانه در قسمت تابلو برق می باشد

همانطور که در بالا توضیح داده شد PLC چیست پی ال سی دارای ترمینال های وردی و خروجی میباشد اطلاعات ورودی به پی ال سی مانند

فشار سیستم

برگشت فرمان فلو سوییچ ها

دمیای اواپراتور

دمای برج خنک کننده

و بسیاری از اطلاعات دیگر به قسمت ترمینال های ورودی پی السی متصل میشود

و در خروجی پی ال سی

فرمان استارت کمپرسور ها ( به تعداد موجود و برنامه داده شده)

فرمان آنلودر ها

فرمان فن های برج خنک کننده

فرمان دیفراست(در سردخانه)

فرمان فن اواپراتور (در سردخانه)

و سایر خروجی های دیگر

PLC چیست

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.