آموزش کولر ماشین با توجه به افزایش دما و گرم شدن هوا مخصوصاً در مناطق گرمسیر دستگاه تهویه هوای خودرو کاندیشن اتومبیل یکی از اجزای اصلی خودرو محسوب می شود. در ادامه تیم متخصص فدک سرما اطلاعات مهمی در رابطه با ساختار کولر ماشین و نحوه تعمیر آن اطلاعاتی به شما ارائه می دهد.

از شما دعوت میکنیم مقاله تعمیر چیلر در کرج را نیز مطالعه بفرمایید

.

آموزش کولر ماشین

وظیفه دستگاه تهویه خودرو  چیست؟

برای آموزش تعمیر کولر خودرو و عیب یابی آن ابتدا باید شناخت کاملی از اجزا و همچنین کارکرد کولر خودرو و قطعات آن داشته باشیم. بدین ترتیب خوب است که ابتدا مسائل پایه را بررسی کنیم.

از شما دعوت میکنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله های  تعمیر داکت اسپلیت   و   مرکز تخصصی تعمیر سردخانه در کرج  را نیز مطالعه بفرمایید.

وظیفه اصلی دستگاه تهویه ماشین یا به قول معروف کولر خودرو ایجاد تهویه مناسب و کاهش دمای اتاق است. بدین ترتیب اگر این عضو مهم از خودرو به درستی کار نکند ، در مسافت های طولانی و هنگام ترافیک ، گرما ، سرما و حتی هوای آلوده می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده باشد. در ادامه بیشتر با عملکرد دقیق کولر خودرو آشنا شوید.

کولر ماشین چگونه کار میکند؟

جهت آموزش کولر ماشین باید قبل از هر چیز با ساختار آن آشنا شوید. دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو عموماً به دو دسته اصلی کمپرسور برقی و کمپرسور مکانیکی تقسیم می شود:

کمپرسورهای برقی همانگونه که از نام آن مشخص است انرژی  را جهت کمپرس کردن گاز از سیم پیچ و یک الکتروموتور برقی دریافت می کنند. همچنین وظیفه کمپرس و سیرکوله گاز در مدار را انجام می‌دهد.

نوع دوم کمپرسورهای مکانیکی که عموم ماشین ها از این نوع کمپرسور بهره مند می باشند انرژی مکانیکی خود را توسط فولی و تسمه از میل لنگ خودرو و انرژی موتور ماشین دریافت می‌کنند.

اگر با سیکل تبرید تراکمی آشنایی کامل داشته باشید و درک و فهم اصول کارکرد تهویه و کولر خوردو بسیار ساده و قابل فهم می باشد.در ادامه برای آموزش کامل و درک بهتر ابتدا به معرفی و شناخت قطعات کولر خودرو می پردازیم.

آموزش کولر ماشین
آموزش کولر ماشین

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”auto” bg_type=”bg_color” bg_color_value=”#6997bf”][vc_column][vc_column_text]

 فدک سرما 

مجموعه فدک سرما سالهاست که در کرج دارای تخصص و مهارت کافی می باشد. همیشه در تلاش بوده است تا اعتماد مشتری را راس اهداف خود قرار دهد.

تماس با ما

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”auto”][vc_column][vc_column_text]

آموزش کولر ماشین و آشنایی با کمپرسور

دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو که خود از دو قسمت الکترونیکی و مکانیکی تشکیل شده است. همچنین وظیفه آن مانند تمامی کمپرسور ها در سیکل تراکمی تبریدی به گردش درآوردن گاز و افزایش فشار گاز در سیستم می باشد. مانند یک قلب تپنده در یک سیستم تراکمی

آموزش کولر ماشین

آموزش کولر ماشین و آشنایی با کندانسور

در تمامی خودروها به صورت هوا خنک می باشد. همچنین توسط فن مخصوص جریان هوای گرم را تبادل کرده و دمای گاز خروجی از کمپرسور را کاهش می دهد. در دامه ، حالت مبرد را از حالت گاز داغ به مایع تبدیل می کند. عموم کندانسور را به‌نام رادیاتور کولر می‌شناسند.

آموزش کولر ماشین و آشنایی با اواپراتور

 وظیفه تبخیر مبرد را انجام می دهد که تبادل هوای سرد درون کابین بر روی امپراطور صورت می گیرد. فن اواپراتور که با فن تهویه داخل کابین یکی است. در فصل زمستان برای بخاری و در فصل تابستان به صورت دمنده هوا اواپراتور عمل می کند. توجه داشته باشید ، در فصل زمستان رادیاتور دیگری به نام رادیاتور بخاری وجود دارد که در آن جریان آب داغ موتور در گردش می باشد.

که این دو رادیاتور از لحاظ کارکرد ارتباطی با یکدیگر ندارند.

آموزش کولر ماشین

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”auto”][vc_column][vc_column_text]

فدک سرما دارای برترین تعمیرکاران در کرج 

انتخاب سرویس کار و تعمیرکار  در کرج یکی از مهم ترین و پر مسئولیت ترین بخش در مجموعه تعمیرگاهی در کرج است.

دارا بودن تخصص و مهارت در زمینه سرویس و تعمیر دارا بودن مدرک فنی حرفه ای برای تعمیرکاران است.

تاهل ، تعهد، عدم سوء سابقه  و همچنین گواهی عدم اعتیاد شرایطی است که مجموعه فدک سرما به طور جد از نیروهای خود دریافت می کند.

وجه تمایز تعمیرکاران فدک سرما نسبت به مراکز دیگر در تعمیرات موارد فوق می باشد.همین امر موجب می شود تا مشتریان با خیالی آسوده و راحت در زمینه تخصصی تعمیرات در کرج ، آموزشی نظیر آموزش کولر ماشین ، همچنین از نظر اخلاقی و شخصیتی می توانند به نیروها و تعمیرکاران مجموعه فدک سرما اعتماد داشته باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”auto”][vc_column][vc_column_text]

عامل انبساط مبرد اکسپنشن والو مرحله از آموزش کولر ماشین

این قطعه وظیفه شکست فشار مبرد ورودی که حالت مایع را دارد. بنابراین تبدیل آن به حالت پودر درون اواپراتور است. همچنین ابتدای سرماسازی در کولر خودرو از این قطعه به بعد صورت می گیرد.

فیلتر درایر خشک کن مرحله دیگر از آموزش کولر ماشین

فیلتر درایر خشک کن که در انتهای کندانسور نصب شده و وظیفه آن تسویه و فیلتر کردن مبرد یا همان گاز می باشد که از کندانسور خارج شده و به سمت اپراتور رادیاتور داخلی در حرکت است و اگر رطوبت و یا پلیسه، ذرات موجود در لوله ها را فیلتر و جذب می‌کند.

پرشر سوئیچ فشار گاز مرحله دیگر آموزش کولر ماشین

وظیفه این قطعه تشخیص وجود گاز در سیستم کولر خودرو می باشد. به عبارت ساده تر اگر گاز فشار گاز درون سیستم و لوله ها و کمپرسور وجود داشته باشد ، این قطعه اجازه عبور فرمان فعال شدن کمپرسور را میدهد. بنابراین طبیعتاً در صورت عدم وجود گاز در صورت نشتی و تخلیه گاز مدار فرمان کمپرسور از این خط عبور نکرده و کمپرسور فعال می شود.

مرحله بعدی برای آموزش کولر ماشین ، آموزش کارکرد و روال کاری کولر است.

آموزش کولر ماشین

مکانیزم کارکرد کمپرسور کولر و آموزش کولر ماشین

کمپرسور خودرو از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است

قسمت مکانیکی پمپ(پیستونها،سوپاپ صفحه سوپاپ، محور لنگ، بادام، مجرای مکش، مجرای دهش)

بوبین مگنت برقی و آموزش کولر ماشین

این قطعه عموما شبیه به یک حلقه میباشد که درون آن سیم پیچی شده و موم شده می باشد

زمانی که برق دار می‌شود معمولا تغذیه 12 ولت DC و در خودروهای سنگین با برق 24 ولت DC تغذیه می‌شود، جریان مغناطیس تشکیل شده و حالت آهنربای قوی می‌شود.

فولی آموزشی دیگر از ساختار کولر ماشین

فولی قطعه ایست که انرژی دورانی مکانیکی میل لنگ موتور ماشین را توسط تسمه دریافت و این انرژی دریافتی را به شافت اصلی کمپرسور منتقل می‌کند.

درون فولی یک بلبرینگ مخصوص(دور بالا) تعبیه شده است.

کلاچ کمپرسور آموزشی دیگر از ساختار کولر ماشین

همانطور که از نام این قطعه مشخص است وظیفه این قطعه قطع و وصل انتقال انرژی دورانی فولی(که از میل لنگ تامین و دریافت شده) به شافت اصلی کمپرسور است. امیدواریم تا به این قسمت مقاله آموزش کولر ماشین اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشیم. اکنون توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم.

زمانی که فرمان استارت و روشن شدن دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو ، توسط راننده داده میشود دکمه AC درون کابین استارت شده و فن تهویه روشن میشود در زیر نقشه مدار کولر خودرو نیز ارائه گردیده است.

این فرمان پس از گذشتن از ترموستات تنظیم کننده دمای داخل کابین قسمت پرشر سوئيچ فشار گاز و در نهایت به قسمت برقی کمپرسور بوبین (coil) می‌رسد.

بوبین خاصیت آهنربای قوی پیدا کرده و باعث می‌شود کلاچ و فولی با یکدیگر قفل شوند

این اتصال (فولی و کلاچ) موجب می‌شود ، انرژی فولی که توسط تسمه از میل لنگ تامین شده، به شافت اصلی که انتهای شافت حالت هزار خار دارد با کلاچ قفل شده و در نهایت کمپرسور کولر به گردش دربیاید. بدین سبب عمل پمپ و کمپرس شدن مبرد( گاز) انجام شود.

تا این مرحله با روش و شیوه کارکرد کمپرسور و به حرکت درآمدن کمپرسور و تامین نیرو از طریق میل لنگ موتور آشنا شدیم،

اکنون به چگونگی سرما سازی و کاهش دما توسط سیستم کولر در ماشین می پردازیم.

آموزش کولر ماشین

چگونگی سرماسازی و کاهش دما در آموزش کولر ماشین

همانطور که قبلا گفتیم ، وظیفه کمپرسور افزایش فشار گاز و به گردش درآوردن آن مانند یک پمپ در مدار لوله ها و رادیاتور ها است. زمانی که کمپرسور عمل کرده فشار گاز را بالا برده و آن را در مدار به حرکت در می آورد ، فشار گاز خروجی از کمپرسور به حالت گاز داغ با دمای بالا می باشد این گاز داغ وارد کندانسور یا رادیاتور می‌شود. با برخورد هوا و کار کردن فن ها گرمای گاز گرفته شده و حالت آن از حالت بخار و گاز به حالت مایع تبدیل می شود.

مایع خروجی از کندانسور وارد فیلتر درایر شده در این قطعه تسویه می‌شود. بدین ترتیب رطوبت احتمالی آن جذب فیلتر درایر شده پس از گذشت از فیلتر درایر توسط مسیر شلنگ و لوله ها ، به قسمت داخل کابین و وارد قطعه اکسپنشن ولو می‌شود.

فشار مبرد در این نقطه بالا بوده و دمای آن نسبتاً گرم می باشد.

وقتی مبرد از داخل عبور می کند که حالت سوزن و ظرفیت را دارد. فشار آن شدیداً کاهش پیدا کرده و دمای آن تا حدود 5 درجه سانتی گراد پایین می آید

در این حالت از مبرد که فاز مخلوط گاز و بخار را دارد. اکسپنشن مانند یک اسپری گاز را به داخل رادیاتور داخل کابین تزریق می کند. همانطور که گفته شد دمای گاز در این نقطه بسیار پایین است. این موضوع باعث می‌شود که رادیاتور داخل کابین تا دمای ۵ درجه سرد شود.

ادامه چگونگی سرماسازی و کاهش تا 5 درجه

در این زمان فن رادیاتور داخل (فن اواپراتور) این هوای سرد را از روی رادیاتور برداشته و از قسمت دریچه ها به محیط داخل کابین و اتاق می دهد. از طرف دیگر هوای گرم را مکش می کند و این عمل را به صورت مداوم انجام داده تا دمای اتاق پایین بیاید.

زمانی که گاز دمای خود را به رادیاتور داد دمای آن افزایش پیدا کرده و به حالت بخار کامل و گاز تبدیل می شود و مبرد و یا همان گاز از این نقطه به سمت کمپرسور برگشت می کند ؛ مجدداً در کمپرسور فشار آن افزایش پیدا کرده و این چرخه تا زمان پایین آمدن و قطع شدن کمپرسور توسط ترموستات و یا خاموش شدن توسط راننده ادامه پیدا می کند.

 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”small”][vc_column][vc_column_text]

۵ ویژگی برتر فدک سرما در زمینه تعمیرات در کرج

اول تجربه و عملکرد متوالی و پیاپی چندین ساله

دوم در اختیار داشتن نیروها سرویس کار و تعمیر کار متخصص و معتمد

سوم دریافت هزینه تعمیر و سرویس طبق نرخ مصوبه قانونی

چهارم استفاده از قطعات اورجینال و استاندارد و با کیفیت

پنجم وقت شناسی و خوش قولی نیروهای متخصص و انجام خدمات تعمیر و سرویس در زمان مشخص و عدم بدقولی سرویسکاران

به جرات می توانیم بگوییم که فدک سرما تنها مرکز تخصصی تعمیرات در کرج است. که توانسته حرفه ای ترین خدمات را برای مشتریان خود به ارمغان آورد.

تماس با ما

فدک سرما
فدک سرما

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row content_placement=”middle” height=”auto”][vc_column][vc_column_text]

عیوب معمول و متداول کولر ماشین

عیوب معمول و متداول کولر در ماشین را در آموزش کولر ماشین  می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد. این ایرادات عبارتند از:

  • ایرادات برقی
  • ایرادات مکانیکی کمپرسور
  •  وجود نشتی گاز در مدار

ایرادات برقی شامل ایراد در مدار فرمان وصل شدن برق کمپرسور در قسمت ترموستات دکمه ac کنترل تنظیم دما، ایراد در فن موتور فن داخل کابین فن بخاری و یا ایراد در فن موتور فن رادیاتور خارجی کندانسور

  • نکته!

یکی از ایرادات برقی متداول و عمومی در خرابی کولر خودرو سوختن بوبین یا همان کویل می باشد. دلایل سوختن بوبین کمپرسور کولر عموماً عدم کیفیت قطعه و یا خرابی کلاچ و یا معیوب بودن بلبرینگ فولی که باعث داغ شدن بیش از حد بوبین می‌شود.

چگونه بوبین کمپرسور کولر ماشین را تست کنیم؟؟

یک آموزش کولر ماشین مهم ، تست بوبین کمپرسور است. تست و آزمایش سالم و یا سوختن بوبین کمپرسور کولر در ماشین بسیار ساده است شما می توانید در ابتدا سوکت روی بوبین را قطع کرده و یک برق مستقیم از مثبت باتری، توسط یک سیم به قسمت تغذیه بوبین و یا همان سوکت وصل کنید. اگر بوبین حالت مغناطیسی(آهن ربایی) شد و صدای درگیر شدن کلاچ درآمد بوبین سالم است. اما اگر ترتیب اثری داده نشد و یا صدا بسیار ضعیف و خفیف بود، می توان گفت بوبین نیم سوز و یا کاملاً سوخته است.

در این شرایط باید بوبین کمپرسور تعویض شود.

ایرادات مکانیکی کولر ماشین

دیگر آموزش کولر ماشین مربوط به ایرادات مکانیکی دستگاه خنگ کننده خودرو است. ایرادات مکانیکی کولر خودرو ماشین هومن در قسمت کمپرسور و قسمت مکانیکی کمپرسور صورت می‌گیرد.

بدین حالت که کمپرسور از فشار افتاده و سوپاپ ها و پیستون ها تولید کمپرس و فشار بالا نمی توانند بکنند و یا اینکه قطعات داخلی آنها شکسته و یا معیوب شده است. که در این حالت حتماً باید گاز تخلیه شده کمپرسور باز شده و توسط یک تکنسین و تعمیرکار متخصص و مجرب کمپرسور دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو مورد تعمیر قرار گیرد.

همچنین ایرادات مکانیکی کولر در ماشین می تواند در قسمت بلبرینگ پولی خود فولی درقسمت کلاچ به وجود آید. این ایرادات مکانیکی می توانند ایراداتی مانند خراب شدن بلبرینگ پولی که باعث می‌شود فولی گیرپاژ کرده و کمپرسور داغ شود و یا هم چنین درگیر نشدن کلاچ با فولی که باید حتماً قسمت فولی و کلاچ به صورت یکپارچه با همدیگر تعویض شوند.

یکی از خرابیهای شایع و معمول در دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو ، وجود نشتی در مدار گاز کولر است. نشتی عموماً بر اثر تصادف خودرو و یا برخورد یک جسم سخت با لوله ها رادیاتورها و همچنین در قسمت اورینگ لوله های وصل شده بر روی کمپرسور می باشد.

اگر کولر شما در قسمت رادیاتور ها به صورت خود به خود دچار نشتی و سوراخ شده است ، به شما پیشنهاد می شود که حتماً رادیاتور را تعویض کرده و یک رادیاتور نو جایگزین آن کنید. چون بر اثر پوسیدگی و از بین رفتن رادیاتور به طور حتم و یقین از قسمت‌های دیگر در زمان های آینده سوراخ و کل گاز کولر تخلیه میشود.

چگونه نشتی گاز کولر ماشین را پیدا کنیم؟؟؟

برای پیدا کردن نشتی گاز کولر در ماشین روش های مختلفی وجود دارد. اما بهترین و کاربردی ترین روش برای پیدا کردن نشتی گاز کولر در ماشین تخلیه گاز مانده شده در مدار و تزریق نیتروژن ازت به داخل مدار می باشد. و پس از آن توسط آب و کف تمامی قسمت ها را مورد تست و بررسی قرار دهیم تا نشتی را پیدا کنیم.

آموزش کولر ماشین
آموزش کولر ماشین

نکته مهم!!!

گاز کولر ماشین فریون R134 A می باشد

در آموزش کولر ماشین ، باید اطلاع داشته باشید این نوع از گاز شدیداً به رطوبت حساس میباشد و خاصیت خود را از دست می‌دهد. حتی درصد پایینی از رطوبت که در هوا موجود میباشد.

بسیاری از تعمیرکاران سودجو و آماتور برای تزریق فشار درون مدار از موتور یخچال استفاده می‌کنند که این هم سبب تزریق رطوبت هوا به داخل مدار می‌شود. توجه داشته باشید ، برای تزریق فشار داخل مدار کولر خودرو حتماً باید از کپسول ازت (نیتروژن خشک) استفاده شود که در آن هیچ گونه رطوبتی حتی یک درصد وجود ندارد.

زمانی که رطوبت وارد مدار شود با روغن داخل مدار ترکیب شده خاصیت روغن را از دست می‌دهد و موجب می‌شود روغن به صورت موم غلیظ شود. همین امر موجب خراب شدن قطعات داخلی کمپرسور دستگاه خنک کننده و گرم کننده خودرو می‌شود.

به عبارتی می توان گفت ، رطوبت دشمن اصلی سیستم کولر در ماشین می باشد. بدین سبب پس از تعمیرات اصلی حتما باید فیلتر درایر خشک کن آن و همچنین روغن کمپرسور تعویض شود

آیا مدار گاز کولر خودرو هرساله نیاز به شارژ گاز دارد؟

در جواب این سوال باید دستگاه خنک کننده خودرو را با یخچال خانگی مقایسه کرد،

جالب است بدانید که گاز کولر خودرو و یخچال خانگی میباشد.

و درجواب این سوال باید پرسید که آیا یخچال خانگی هرساله نیاز به شارژ گاز دارد؟؟؟؟

توجه داشته باشید شارژ گاز در هر سیستم،

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 دیدگاه

  • عالییی
    اگر ممکن هست راجب کولر ماشین های سنگین اتوبوس، کامیون و تریلی هم توضیح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.