اطلاعات عمومی کولر گازی

1 – پوند : یکی از واحدهای وزن در سیستم انگلیسی بوده و برابر است با 453 گرمfadaksarma.ir

2 – اینچ : واحد طول در سیستم انگلیسی بوده و برابر است با 4/25 میلیمتر

3 – فشار : فشار عبارت است از وزن یا نیرویی که بر سطح وارد می شود .

4 – PSI یا فشار در سیستمهای برودتی : مبنای محاسبه فشار در سیستمهای برودتی بوده و معادل فشار وارده توسط یک پوند بر اینچ مربع است .

5 – فشار اتمسفر : فشار اتمسفر در کنار دریا برابر است با PSI 7/14 که این مقدار fadaksarma.irرا معمولاً معادل PSI 15 قرار می دهند .

6 – درجه سانتی گراد : اگر حد فاصل درجه حرارت بین نقطه ذوب یخ و جوش آب را روی میزان الحراره به صد تقسیم نماییم هر یک از تقسیم بندی های انجام شده معادل یک درجه سانتی گراد می باشد .

7 – درجه فارنهایت : اگر درجه حرارت ذوب یخ را با عدد 32 و درجه حرارت جوش آب را با عدد 212 مشخص نماییم ، حد فاصل درجات حرارت ذوب یخ آب و جوش آب را به 180 درجه تقسیم نموده که هر یک از این تقسیم بندیها ، معادل یک درجه فارنهایت می باشد .

8 – B.T.U : یک واحد حرارتی در سیستم انگلیسی بوده که عبارت است از مقدار گرمایی که می تواند درجه حرارت یک پوند آب را یک درجه فارنهایت بالا ببرد .

9 – گرمای نهان تبخیر : مقدار گرمایست که موجب می گردد تا بدون افزایش درجه حرارت ، حالت مایع به گاز تبدیل می شود .

10 – گرمای نهان تقطیر و یا میعان : fadaksarma.irمقدار گرمایست که گاز بدون کاهش درجه حرارت خود به محیط داده ، تا به حالت مایع تبدیل شود .

11 – ولت : واحد فشار الکتریکی و یا اختلاف پتانسیل بین سیمهای یک مدار را ولت می گویند .

12 – آمپر : واحد شدت جریان الکتریکی آمپر بوده که برابر است با عبور یک واحد الکتریسیته ( کولمب ) در مدت یک ثانیه از مدار .

13 – وات : توان الکتریکی را یا وات اندازه گیری نموده که عبارت است از حاصل ضرب ولت در آمپر

14 – اسب بخار : یک اسب بخار معادل 736 وات بوده که علامت آن I IP می باشد .

15 – اهم یا مقاومت الکتریکی : علامت آن R بوده و عبارت است از مقاومتی که جریان الکتریسته هنگام عبور از یک هادی به آن مواجه می گردد .

16 – مقاومت الکتریکی : اگر یک ولت انرژی ، شدت جریان برابر یک آمپر در یک مدار هادی بوججود آورده ، مقاومت الکتریکی آن برابر است با یک اهم .

17 – جریان الکتریکی مستقیم : fadaksarma.irعبارت است از جریانی که پیوسته در یک جهت در مدار جریان یابد . علامت مشخصه جریان الکتریکی مستقیم DC بوده و سیم های در این جریان با علامت + و – مشخص می شوند .

18 – جریان الکتریکی متناوب : اگر جهت جریان الکتریکی در یک مدار متناوب تغییر یابد ، این جریان را متناوب نامیده ، که علامت آن AC می باشد .

19 – سیکل جریان متناوب : تعداد دفعات تغییر جهت جریان الکتریکی متناوب را در مدت زمان یک ثانیه سیکل نامیده شده که علامت آن HZ می باشد .

20 – مدار اهمی : در این مدارات جریان الکتریکی از یک مقاومت الکتریکی ساده عبور می نماید مانند : لامپ روشنایی و یا المنت های حرارتی .

21 – مدارات سلفی : در این مدارات جریان الکتریکی از چند دور سیم پیچ که در اطراف میله و یا هسته های آهنی پیچیده شده اند عبور می نماید ، مانند انواع الکتروموتورها ، ترانسفورماتورها و سلف های مختلف مانند چک لامپ مهتابی .

22 – تن تبرید : واحد اثر خنک کنندگی بوده و عبارت است از مقدار گرمایی که یک تن یخfadaksarma.ir ( 2000 پوند ) در مدت 24 ساعت جذب می کند تا ذوب شود که در کمپرسورهای مورد کاربرد در کولرهای گازی معادل 12000 هزار بی تی یو در ساعت است .

23 – 1 PHN : این علامت مشخص کننده جریان الکتریکی یک فاز متناوب می باشد .

24 – HZ 50 : این علامت نشان دهنده تناوب مدار به تعداد 50 سیکل در ثانیه می باشد .

25 – M.C.C : این علامت fadaksarma.irمخفف عبارت MAXIMUM CONTACT CURRENT بوده و به معنای بیشترین آمپریست که کمپرسور توانایی تحمل آن را قبل از قطع سیستم OVER LOAD دارا می باشد .

26 – L.R.A این علامت مخف عبارت LOCK POSTOR AMPER بوده و معنای آمپر قفل روتور می باشد .

27 – R.L.A -F.L.A-NA : هر یک از این سه علامت به معنی مقدار آمپریست که کمپرسور در شرایط نرمال و مطلوب مصرف می نماید .

بخش ب : توصیه های ضروری و اطلاعات مفید

1 – جهت اتصال کولر به شبکه برق بهتر است از سیمهای افشان استفاده شود و به دلیل اینکه بیشترین جریان الکتریسیته از ناحیه محیطی سیمها عبور می نماید و به لحاظ اینکه سیمهای افشان در سطوح مقاطع مشابه با سیمهای مفتولی به دلیل دارا بودن رشته های متعدد ، دارای سطوح محیطی بیشتری می باشد لذا قدرت عبور جریان بیشتری را دارا می باشد .

2 – تلاش می نماید حتماً کولر در سطحی تراز قرار بگیرد زیرا تراز نبودن آن باعث می شود قطعات داخلی کمپرسور بصورت متعادل در محل استقرار خود قرار نگرفته و باعث فرسایش شدید آنها می شود .

3 – موانع مختلف در ناحیه داخلی اتاق و

fadaksarma.ir
در مسیر هوای سرد خروجی از دهانه کولر را رفع کنید ، زیرا باعث عدم نفوذ هوای خنک به تمام زوایای اتاق – برگشت بی نتیجه هوای خنک ایجاد شده به کولر و عملکرد سریع و بی موقع ترموستات میشود .

4 – بهترین روش جهت شارژ کولر ، واکیوم کامل سیستم و شارژ گاز بر مبنای وزن گاز مورد نیاز کولر طبق گاتالوگ کارخانه سازنده است .

5 – استفاده از روش آمپرگیری در شارژ کولر به دلیل وجود تغییرات در آمپراژهای مصرفی کولر در شرایط دمایی مختلف مناسب نیست .fadaksarma.ir

6 – استفاده از شارژ به گاز به طریق مشاهده خنکی و عرق کردن لوله برگشت اصولی نیست . زیرا برودت و رطوبت ایجاد شده روی لوله ساکشن بر اساس مقدار برودت رطوبت موحجود در محیط ، متغیر می باشد .

7 – جهت واکیوم و شارژ کولرهای گازی از کمپرسورهای کمتر از یک قوه اسب 1HP بعلت عدم تکافوی قدرت این کمپرسورها استفاده نکنید .

8 – حداقل قدرت کمپرسورهای مورد نیاز جهت واکیوم نمودن کولرهای گازی 2HP است .

کولر گازی
کولر گازی

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.